Přejít k hlavnímu obsahu

Moudro dnešního večera pro nemyslivce o myslivcích

Naše krásná zvěř
Vždy když zveřejním nějaký příspěvek o ulovení zvěře, hned se najdou lidé, kteří to umí kritizovat a strašně je to pohoršuje, že to nevinné zvíře ulovím. Budiž nejsme všichni stejní a každý má právo na svůj názor. Ale prosím vás nenadávejte a nešpiňte kvůli tomu myslivce, když o nich nic nevíte anebo víte jen to, čím vás krmí bulváry a média, kterým jde většinou jen o publicitu a zviditelnění svého plátku či televizní stanice. Neštítí se proto publikovat často polopravdy a nesmysly.

Když jsem uveřejnil článek o naší lišce Míně, spousty z vás napsalo, že jsem jediný dobrý myslivec, kterého znáte. Jenže tak to není těch dobrých a slušných myslivců je totiž převážná většina. Jen je neznáte, a přesto se s nimi možná denně setkáváte, myslíte, že ne? Tak si představte, že myslivost je koníček a že ho vykonávají zedníci, kteří vám třeba zrovna opraví dům, autobusáci kteří vás třeba denně vozí do práce, policisté kteří vás pomáhají chránit před zlem, herci kteří vás baví v televizi, lesáci kteří vám dodávají dřevo na topení, učitelky které se vám starají o děti, sportovci kterým fandíte a doktoři kteří vám také mohou třeba jednou zachránit život…řekli byste doktorovi, který vám zachrání život, a vy se dozvíte, že je myslivec - ty hnusnej vrahu zvířat??? Asi ne že jo.

Prostě myslivost vykonávají lidé ze spousty oborů a povolání. Jejich děti se učí a kamarádí s vašimi atd. atd. atd. Tak proč se chováte často tak pokrytecky, vadí vám, když se uloví zvíře, ale přesto denně každý z vás využívá produkty z dalších zvířat…jsou snad tato zvířata něco jiného než zvěř ve volnosti??? Ano jsou, jsou to zajatci nás lidí, bez nichž by se nám žilo mnohem hůře a přitom jim se v našem područí žije často tak zle, že to mrazí, ale to nechcete vidět. A nechcete se o tom bavit, protože kdybyste byli tak milující tak strašně čestní tak budete muset vyházet polovičku vašich šatníků, tři čtvrtě mrazáků a spíží, budete muset vyházet krémy a šminky, budete muset přestat krmit své kočičí a psí mazlíčky, budete muset vytrhat interiéry svých aut, atd. atd. atd. Koukněte se kolem sebe, koukněte se do sebe a koukněte se za sebe až do hloubi vašeho bytí, které by nebylo nebýt zvířat. Vadí vám lov zvěře a nevadí vám, že jim denně zabíráte jejich životní prostředí, vašimi zahradami, supermarkety, golfovými hřišti, pastvinami a ohradami, dálnicemi a vším možným co děláte pro své potřeby a pro sebe, pro sebe, pro sebe – slyšíte, jak to zní to slůvko pro sebe? Tak to je, bohužel a je mi proto často smutno z toho, že nechápete to, že podstata myslivosti a regulovaného lovu není v tom zvěř vybít, ale hlavně v tom ochraňovat ji a udržovat její stavy v takových mezích, aby se mohla nadále rozmnožovat a hlavně stále žít v naší přírodě, protože myslivci tu byli mnohem dříve než ochránci přírody a už tehdy bylo jedním z hlavních poslání myslivosti zvěř a přírodu chránit, ale to vy taky nevíte, neslyšíte, nevidíte a hlavně to nechápete. Ale říkám si mnohokráte, má vůbec cenu vám to vysvětlovat, když mnozí z vás znáte přírodu jen z monitorů počítačů a televizí a když se do ní dostanete tak jste jak v Jiříkovo vidění….

Má samozřejmě že má, protože my myslivci, se oproti těm polo svatým rádoby ochráncům, kteří vám zprostředkovaně s těmi pravdomluvnými médii denně vymývají mozky, v přírodě pohybujeme mnohem a mnohem více a někteří z nás denně, známe její zákonitosti, známe zvyky a život zvěře a máme tu neustálou trpělivost vám tu přírodu a zvěř ochraňovat, aby jste jí mohli vídat, abyste se mohli cítit šťastně, když se do přírody dostanete a aby jste nám mohli nadávat a spílat když jí ulovíme.


P.S. V každé lidské organizaci, ať už jsou to myslivci, rybáři, sportovci, koňáci, pejskaři, ochránci přírody, motorkáři a jiná další lidská uskupení se vždy našli, vždy jsou a vždycky najdou lidé zlí, zákeřní, pomlouvační, závistiví a úplný hovada. Nic s tím nenaděláme, ale můžeme se snažit jimi nebýt. Přemýšlejte o tom Hezký večer všem


Jmenuji se Petr Slaba a jsem myslivec