Přejít k hlavnímu obsahu

Myslivecký Jarmark na hradě Houska

Myslivecký jarmark na hradě Houska
Další zářijovou kulturní akcí byl již tradiční Myslivecký Jarmark na hradě Houska, který pořádá vždy druhý víkend v září Studio Divočák společně s rodinou Šimonkových, kterým hrad patří a časopisem Myslivost. V letošním roce se jednalo již o sedmý ročník tohoto oblíbeného Jarmarku.

Od deseti hodin, kdy akci zahajujeme se v letošním roce nahrnulo před hrad spousty lidí, kteří přišli na Jarmark, ale díky krásnému počasí i spousta lidí kteří přijeli na Housku na výlet. A to je právě velká možnost propagovat myslivost veřejnosti tak jak se má. Proto každý rok připravujeme program v kterém představíme návštěvníkům lovecké psy, myslivecké zvyky a tradice, loveckou hudbu, lovecké dravce a spousty dalších mysliveckých činností o nichž nemá veřejnost ani tušení že s myslivostí souvisí.

Nejinak tomu bylo i letos za účasti Pražských trubačů jsme předvedli loveckou hudbu, která též celý den zněla při prohlídkách hradu. S Karlem Steinerem jsme ukázali pasování mladé mylivkyně u příležitosti ulovení jejího prvního srnce, o činnostri OMS Česká Lípa nám popovídal předseda OMS Petr Lípa. S jediným lovecky vedeným psem japonské rasy Kishu Inu k nám z Prahy dorazila Katka Pražáková. O portugalských ohařích, kteří jsou též u nás zatím neznámí nám popovídala Olga Šafaříková z Dobřichovic. Ale představili jsme i další lovecká plemena s kterými dorazili na Housku kolegové a kolegyně myslivci, nejen z řad českolipských myslivců, ale i z ostatních koutů republiky.

O tom, že myslivost a ochrana přírody k sobě bezvýhradně patří, nám popovídal ochránce přírody z Rokycanské záchranné stranice živočichů Pavel Moulis, který nečekaně dorazil a byl jsem moc rád, protože jsme ukázali všem, že ochrana přírody a myslivost vykonávaná rozumnými lidmi umí jít společnou cestou. Sokolnice ze stanice Rozárka představila své opeřené kamarády sovy a drvce. O děti návštěvníků se celý den pečlivě v různých soutěžích a poznávačkách staraly myslivkyně z táborského ženského mysliveckého klubu Diana, jejich předsedkyně Petra Sedláčková Hanzlíková též představila i rytiny do zbraní ze své tvorby. Tváře dětem zdobil malováním na tělo kreslíř Mirek Štícha.

Vábení různých druhů zvěře představili Pavel Kumžák společně s Jirkou Hrdličkou a ze sekretariátu ČMMJ v Praze předvedl troubení jelenů Lukáš Linhart, který též vystupoval s trubači. Za firmu Šimonkových jsem letos pohovořil já neboť majitelé se letošního ročníku nemohli zúčastnit. Prohlídky hradu zpestřovala jako vždy lovecké hudba a orientální tanečnice ze skupiny Yalla. I na Housku dorazila naše liščí celebrita liška Mína s chovatelkou Soňou a tak si mohli návštěvníci hradu podrbat Mínin ryšavý kožíšek a udělat si s ní fotku. Celý den profesionálně moderoval šéfredaktor časopisu Myslivost kamarád Jirka Kasina. Počasí nám přálo a tak jsme si užili krásný den a zpropagovali naší mysliveckou činnost úspěšně spoustě lidem z nemyslivecké veřejnosti, tak jak se má a jak je potřeba.

Předseda KPK Petr Slaba