Přejít k hlavnímu obsahu

Přehlídka trofejí na Českolipsku

Na začátku května se konala chovatelská přehlídka trofejí v sálu restaurace Slunce ve Skalici u České Lípy.

K vidění byly trofeje zvěře ulovené v lovecké sezóně 2016 v honitbách spadajících pod městské úřady Česká Lípy a Nový Bor.

Trofeje byly rozloženy na dřevěných stojanech uprostřed prostorného sálu, kde v čele stál panel s nesilnějšími trofejemi přehlídky.

Letos bylo vystaveno 117 trofejí jelení zvěře, 59 trofejí dančí zvěře, 541 trofejí srnčí zvěře a 39 trofejí mufloní zvěře.

K vidění byly i medailové trofeje: u jelena 4x bronz, u muflona 2x zlato 2x stříbro a 3x bronz - velmi dobrá úroveň v chovu mufloní zvěře.

U srnce byly 2 trofeje stříbrné a 2 bronzové. Zde stojí za zmínku vyrovnaná kolekce u MS Diana Brniště, kde měli 1x stříbro a 2x bronz. Je vidět, ze zde se věnují srnčí zvěři naplno jak v podávání krmení, tak v průběrném odstřelu a výsledek je nasnadě.

U dančí zvěře nebyla žádná medaile, a bylo vidět, že dančí trofeje jsou hodnotově trochu na ústupu.

Dále byla 2x bronzová liška a u jezevce 2x zlato a 2x bronz.

U jelena se ve srovnání s uplynulými lety ve struktuře úlovku mnoho nezměnilo. dominují jeleni I. věkové třídy, zatím co III. věková třída chybí.

Bohužel předkládat trofeje není povinností , a bylo to vidět na letošní přehlídce, kdy z 6-ti MS trofeje nebyly dodány, a státní správa nemá páky jak přimět MS tyto trofeje dodat. Snad bude upraveno v nové novele zákona o myslivosti, jinak tyto přehlídky trofejí ztrácejí svůj význam, proč jsou pořádány.

I v letošním roce bylo vidět, jak se někteří lovci chovají ke své trofeji, a předloží vypreparovanou trofej, že tolik hrůzy najednou nejde ani popsat, a potřebovali by dostat přes ruce.

Jako již tradičně obohatily přehlídku trofejí děti svou soutěží ve výtvarných pracích.

U vstupu do sálu bylo možné si zakoupit jednoduchý katalog trofejí.

Kvalitně připravenou přehlídku mysliveckou komisí při OMS Česká Lípa navštívili myslivci nejen z Českolipska, ale i ze vzdálenějších okresů.

Věřím, že pořádáním přehlídky podpoříme pozitivnější vnímání myslivosti ze strany laické veřejnosti.

Doufám, že spojení návštěvníci si najdou cestu i v příštím roce.

"Myslivosti zdar!"

 

Petr Lípa

předseda OMS Česká Lípa