Přejít k hlavnímu obsahu

... V Zahrádkách se v září, v kotlících guláš vaří …

Jak už nám napověděl název článku, tak první zářijový víkend se v malebné obci Zahrádky u České Lípy, v areálu místního zámku, pořádá soutěž ve vaření gulášů s názvem ,,Kotlíkový zvěřinový guláš“.

Letos jsem měl tuto soutěž na starosti již třetím rokem a tak jsem byl i sám zvědavý jak se nám podaří, obzvláště potom co nám odřekl účast bývalý šéf poroty známý kuchař Jirka Babica. Ale s podobnými záležitostmi se musí počítat a a tak se člověk musí s takovým organizačními věcmi potýkat na každé podobné akci. Jednou vám zlobí aparatura, jindy nedorazí stánkaři, někdy vám někdo něco půl roku slibuje a pak to nedodrží, ale to už se tak prostě stává. 

Co už bylo pro mě krapet zamotanější bylo to, že mi nemohl díky pracovní vytíženosti dorazit druhý zkušený moderátor celé akce a než-li bych nahonem sháněl náhradu rozhodl jsem se, že se pokusím moderovat akci sám  společně s přítelkyní herečkou Klárou Jandovou, která potvrdila, že dorazí. No měl jsem dost trému, ale tak nějak jsem věřil že zkušená moderátorka Klára mě s tím pomůže. Nastal den D a od osmi hodin jsme už vítali první soutěžící , kteří byli nahlášeni a přijížděli do Zahrádek na gulášové klání. O půl deváté dorazila i Klára a tak jsme si na chvíli sednuli stranou dění a dali dohromady programovou část akce. Díky členům mé kulturní komise, se vše podařilo celkem bezproblémově v naší časové struktuře připravit a tak jsme mohli v deset hodin dopoledne společně s Klárkou zahájit třetí ročník naší soutěže.

Po uvítání našimi trubači Karlem Steinerem a Jakubem Máslem, dostali slovo zástupci našeho OMS pan předseda Jaroslav Vosáhlo společně s jednatelkou Marií Vodseďálkovou, pan Ladislav Chvojka starosta obce Zahrádky, bez jejichž velké technické pomoci by to nešlo no a také zástupce LČR jež nám každoročně zajišťují program pro děti za Lesní správu v České Lípě pan Martin Fuxa. Po další fanfáře jsme postupně představili všech 19 soutěžních týmů, kteří se do letošního ročníku přihlásili. Chvíli to trvalo ale i tak jsme o půl jedenácté odstartovali, oblečením soutěžních zástěr celou letošní, zářiovou kulinářskou akci.

Soutěžní týmy mají na uvaření guláše z minimálně pěti kilogramů libovolné zvěřiny tříhodinový časový limit, oproti minulým ročníkům, kdy někteří vařili v brutarech a podobných kotlích, bylo letos dáno do propozic soutěže, aby měli všichni stejnou výbavu a to kotlík na trojnožce nad otevřeným ohněm. Též zvěřinu a ostatní ingredience si museli připravovat až po odstartování soutěže. Jak jsem již zmínil mají soutěžící na uvaření guláše zhruba tříhodinový limit, poté musí ukončit vaření odebrat a dát stranou porce pro porotu a zbytek svých gulášů nabídnout k ochutnávce návštěvníkům akce. Takže tak tomu letos i bylo a též bylo kontrolováno dodržování pravidel.

Mezitím co soutěžící vařili, pokračovali jsme na podiu v doprovodných programech, postupně tak mohli návštěvníci akce shlédnout lovecké dravce ze sokolnické stanice Rozárka, a pokochat se letovými ukázkami opeřených svěřenců. Dorazili i zkušení vábiči zvěře Václav Svoboda a Pavel Kumžák, kteří mají spoustu vábniček na různé druhy zvěře a umí o nich i působivě povídat a též je používat. Klárce se nejvíce líbili netradiční indonéské vábničky na žáby a tak si nenechala ujít možnost zavábit si s Pavlem a Vaškem a vytvořili tak první žabí vábící koncert na myslivecké scéně. Aby nebylo koncertů málo dorazila v poledne i hudební skupina Adamis známá z TV Šlágru a zabavila obecenstvo hodinovým koncertem. Po několika přídavkách předseda OMS Jaroslav Vosáhlo představil různá plemena loveckých psů, jejichž vůdci k nám se svými svěřenci dorazili, překvapením psí výstavy byla jistě i naše maskotka liška Markétka ,která se rozhodla se svou vůdkyní Soňou též předvést své půvaby jakožto šelmička psovitá našim návštěvníkům. Během té doby jsme si mohli zatím trochu oddechnout a začít pomalu vítat VIP hosty, kteří nám zasedli do hodnotící poroty. Letošní předsedkyní poroty byla populární zpěvačka Eva Pilarová, která dorazila se svým manželem Janem Kolomazníkem a mimo ochutnávání gulášů měla též za povinnost vyhodnotit nejhezčí tým co se týká estetiky. A cenu za nejlépe esteticky sladěné družstvo získal tým Michaely Kubánkové ze Štětí.

Nezapomněli jsme ani na diváky a jejich ratolesti, no, a protože celý den probíhala i kreslířská soutěž, kterou organizoval klub Dámy České Myslivosti, představili jsme a cenami ohodnotili i nejvíce vyvedené kresby dětí. Děcka též mohly během dne navštívit plno atrakcí či se  nechat pomalovat od zkušených kreslířů Míry Štíchy a Ládi Dvořáka a nebo si mohly zasoutěžit na stezce, kterou připravili zaměstnanci LČR Z Českolipské lesní správy. Další členové, kteří dorazili do poroty byli známí herci Uršula Kluková, Zdeněk Srstka a Igor Bareš, kteří vylosovali ze vstupenek v naší losovací kazatelně zapůjčené od myslivcú z Chlumu, tři diváky kteří získali hodnotné zvěřinové ceny. Poslední kdo dorazili do naší poroty byli populární moderátor Aleš Cibulka a jeho přítel dabér Michal Jagelka. No a po jejich představení a seznámení s pravidly zasedla naše vážená porota k ochutnávání výtvorů našich soutěžících. Aby jsme jim moc nekoukali do pusy a po hlášce dne a odpovědi herce Igora Bareše, že při jídle se nemluví, jsme na podium povolali ještě naše vábiče a představili zvuky naší zvěře , která se dostala do letošních gulášových kotlíků. Ochutnat 19gulášů chvíli trvá a tak se nám i vyhlášení výsledků přece jenom trochu posunulo.

Letos porota rozhodla takto : místo 19 Jindra Šťastná,18 Miloslav Romančín, 17 Libor Šveňha, 16 Zdeněk Walter, 15 Blanka Masopustová, 14 Milan Rákosník, 13 Martin Šťastný, 12 Václav Kučera, 11 Myslivecký kroužek Liščata, 10 Stanislav Zahradník, 9 Eva Malčiková, 8 Zdeněk Ječný, 7 Michaela Kubánková, 6 Dámy České Myslivosti, 5 Petr Lípa, 4 MS Litmanová Česko - Slovenský tým. No a mety nejvyšší obsadil 3 Josef Hejtyk, jehož kuchařské oblečení nadchlo Evu Pilarovou, 2 MS Diana a  Josef Větrovský a vítězi letošního třetího ročníku se stali zástupci týmu vedeného Vladimírou Týmovou a jejich daňčí guláš. Takže všem ještě jednou moc gratulujeme, a to nejenom za vítězná místa, ale i za účast a podporu v naší soutěži.

Z mého pohledu myslím ,že se akce opravdu letos moc povedla, snad jsem v očích veřejnosti ve své moderátorské premiéře obstál a nezbývá mi než všem poděkovat a jestliže budu i v příštím roce mít možnost akci pořádat, tak vás rád opět uvidím na našem soutěžním gulášovém klání.

Poděkování: OMS Česká Lípa, Obci Zahrádky, členům Kulturní komise Iloně Voráčkové, Zdeně Fazekašové, Markétě Stejskalové, Pepovi Lukavcovi, Petrovi Schneiderovi a Jindrovi Fazekašovi, fotografům Václavu Zývalovi,Petru Slabovi ml. a Jirkovi Plačkovi, Trubačům Karlu Steinerovi, Jakubu Máslovi, Pepovi Bajtlovi a jeho vnukovi Tomíkovi Novákovi, vábičům zvěře Pavlu Kumžákovi a Václavu Svobodovi, kreslířům Mírovi Štíchovi a Láďovi Dvořákovi, LČR Lesní správě v České Lípě, Dámám České Myslivosti, Igoru Kašparovi a Radkovi Černému za občerstvení. Děkujeme také sponzorům akce - časopisu Myslivost, pojišťovně Halali, MS Beškov – Blatce, Studiu Divočák, MS Drchlava, LČR Česká Lípa, Pepovi Lukavcovi, bažantnici Ploučnice, Jardovi Špronglovi  a naší VIP porotě Evě Pilarové a Janu Kolomazníkovi, Uršule Klukové, Zdeňku Srstkovi, Igoru Barešovi, Aleši Cibulkovi a Michalu Jagelkovi….No a samozřejmě skvělé a půvabné moderátorce Kláře Jandové.
 

Petr Slaba
předseda Kulturní komise OMS Česká Lípa